Skolehistoriske inspirationskasser til udstilling eller direkte brug i undervisningen. Kasserne indeholder forskellige konkrete genstande, som man kan arbejde med i undervisningen om skolehistorie.
Undervisning om skolehistorie
De skolehistoriske inspirationskasser kan anvendes enten til udstilling eller direkte til brug i undervisningen. Kasserne indeholder forskellige konkrete genstande, som man kan arbejde med i undervisningen om skolehistorie, f.eks. en griffel, en tavle, gamle skolebøger m.m.
En af grundintentionerne med materialet er, at eleverne er aktive også gennem en række
konkrete aktiviteter. En anden gennemgående intention er at arbejde med kronologien. Der er tale om et forløb på 200 år, derfor vil det være naturligt at man både laver nedslag på enkelte tidsperioder, men også sammenligner forskellige tidsperioder og deres dertil tilknyttede undervisningsmaterialer, metoder samt elevernes påklædning mm.
Inspirationskasser med temaer
Inspirationskassen er inddelt i en række temaer. Til hvert tema, er der en kort indledning og aktivitetsforslag. Endelig vil vi anbefale at begynde på sitet www.skole200.dk, som rummer en fantastisk mængde idéer og forslag.
Læs den dertilhørende lærervejledning for yderligere beskrivelse af de skolehistoriske inspirationskasser.
Baggrund for læremidlet
Kasserne er organiseret af skole200, Aarhus Universitet og er støttet af Kulturstyrelsen samt HistorieLab i Jelling. Læs mere om inspirationskasserne på dit lokale CFU.

