Konspirationsteorier og alternative historier er netop udkommet på Systime. Bag bogen står Rikke Alberg Peters, lektor og ph.d., og Heidi Funder, lektor, med Jens Aage Poulsen, lektor emeritus, som redaktør.
Konspirationsteorier og alternative historier
I en tid, hvor viden og information bliver udfordret af misinformation, konspirationsteorier og kunstig intelligens, kræver det, at eleverne bliver mødt i deres livsverden – der hvor deres nysgerrighed og udgangspunkt er. Denne udfordring tager forfatterne bag den nye grundbog Konspirationsteorier og alternative historier op.
Bogen har til formål at kvalificere eleverne til at sortere i og analysere information i dens historiske kontekst – i første omgang med henblik på konspirationsteorierne selv, og i anden omgang i forhold til at tilegne sig disse essentielle redskaber for at navigere i verden. Gennem historisk empati og kontekstforståelse bestræber bogen sig på at ruste eleverne til at kunne forstå, hvordan og hvorfor alternative historier opstår i tid og rum.
Bogens bidrag
Som forfatter Rikke Alberg Peters selv fortæller om bogens bidrag til undervisningen:
Emner og indhold
Med afsæt i gymnasiets historiefag arbejder bogen med centrale metodiske greb og en masse kernestof gennem konspirationsteoriens prisme. Der fokuseres på emner, som elever i forvejen er nysgerrige på såsom Antivax-bevægelsen og Illuminati, der samtidig suppleres af emner som den franske revolution, den kolde krig og besættelsen.

